top of page
Oyuncak Blok

HEDEFLERİ FORMÜLE ETMEK
ZOR YERİNE AKILLI ÇALIŞIN 

GTD ile akıllı hedeflere ulaşın: Başarıya giden verimli ve stressiz yol

GTD'nin en başarılı kullanıcıları SMART olan hedefler belirler. Aslında hedef olmayan hedeflere sahip diğerlerinden daha kısa sürede çok daha fazlasını başarırlar. Peki, “akıllı” hedefler belirlemek somut terimlerle ne anlama geliyor? Bu basit ama etkili hedef belirleme yolu, en büyük hedeflere stressiz ve üretken bir şekilde ulaşmak için GTD yaklaşımıyla nasıl birleştirilebilir?

Bu makalede öğrenecekleriniz:

Hedefler nelerdir?

Belirlenmiş hedefler, tüm eylemlerin itici gücüdür. Bir şeyi neden yaptığımızı bilmeden, uygulamak genellikle motivasyon kırıcı ve sıkıcıdır. Her takdire şayan başarı, onu elde etmek isteyen biriyle başlar. Tüm tanınmış şirketler, bir zamanlar hırslı bir kurucunun zihninde bir başlangıç ​​fikriydi. Başarıya giden yolda ilk ve en önemli adım, net bir hedef belirlemekle başlar.

Kişisel gelişim alanındaki öncülerden biri Jim Rohn'du. İlk olarak, California'daki basit bir çiftçi çocuğundan zengin girişimciye kadar olan hikayesini anlatan bir seminerle tanındı. Seminerde şöyle diyordu:

Hedefler. Onlardan ilham alırsanız neler yapabileceğiniz ile ilgili söylenecek söz kalmaz. Onlara inanırsanız neler yapabileceğiniz ile ilgili söylenecek söz kalmaz. Ve onlara göre hareket ederseniz ne olacağı ile ilgili söylenecek söz kalmaz.

“Peki ama herkesin hedefleri yok mu?” Bu haklı bir sorudur. Cevap ise hem evet hem hayır. "Başarı", "finansal özgürlük", "kariyer yapmak" veya "yarı maraton koşmak" gibi şeylere "sahte hedefler" denir. İyi hissettirirler ve hedefler gibi görünürler. Ancak temel farkı biliyorsanız, gerçek hedeflerle çok az ortak noktaları olduğunu da bilirsiniz.

Çapa 1
Taş duvar dağcılar

GTD'nin ana konusu: Net hedefler 

GTD, öz yönetim metodolojisi, kendinizi daha iyi organize etmenize, netlik kazanmanıza ve sonuç odaklı bir şekilde hedefler formüle etmenize yardımcı olan birkaç basit aşama ve süreç sunar.

Ek olarak aşağıdaki birçok olumlu etkiyi de deneyimlersiniz:

 • Tüm sorumlulukları, görevleri ve randevuları takip edebilirsiniz.

 • Net görevleri devreder ve bunların yerine getirilmesini dikkatle izlersiniz.

 • Verimliliğinizi artırır ve daha kısa sürede daha fazlasını yapabilirsiniz.

 • Strese bağlı hastalıkları zamanında önleyebilirsiniz.

 • Rahatlama yaratır ve aşırı talepleri azaltabilirsiniz.

Gerçek hedefler bulun

Gerçek hedefler akıllı hedeflerdir ve gerçekten başarılabilirler. Gökyüzüne yükselen deniz fenerleri gibidirler. Her kaptan gemisini kendi yönüne yönlendirebilir ve nereye gideceğini bilir.

Akıllı hedefleri görebilir, duyabilir ve dokunabilirsiniz. Meslektaşlarınızla, aile üyelerinizle veya koçunuzla kişisel, akıllıca formüle edilmiş hedefler hakkında konuştuğunuzda, tam olarak ne demek istediğinizi anlayacaklardır. Akıllı hedefleri, sabah erkenden yataktan şevkle kalkmanızı sağlayan bir görüntü olarak da görebilirsiniz.

Akıllı hedef belirleme, harekete geçmeniz için sizi motive eder çünkü akıllı hedeflere ulaşabileceğinizi ve tam olarak ne yapacağınızı da bilirsiniz. 

Tüm bunlar, hedeflerinizi SMART olarak formüle ederseniz mümkündür:

 • Spesifik/Özel

 • Ölçülebilir

 • Kabul Edilir/Ulaşılabilir

 • Gerçekçi/Gerçeğe Uygun

 • Zamana Bağlı

Hedefleri formüle edin - SMART Yöntemi

2 Bulmaca adet

Spesifik - S

Bir hedef belirlerken mümkün olduğunca spesifik olun! İstenen sonuca ilişkin kendi fikrinizi olabildiğince somut bir şekilde formüle etmek, SMART hedef ilkesinin ilk harfine karşılık gelir. Somut olarak ne istediğinizi bilmek her şeyin başı ve sonudur.

Bu kısım aynı zamanda, ne kadar motive olmuş ve haftada 80 saat çalışmış olursa olsun, neden hiç kimsenin "başarı" ya da "finansal özgürlük" elde edemediğini de açıklıyor. Çünkü bunlar somut içeriği kaçıran genel terimlerdir. Mesele işte tam da bu.

Peki hayatınızın herhangi bir alanında başarılı olmanız sizin için tam olarak ne anlama geliyor?

Ulaşmak istediğiniz hedefin spesifik tanımı nedir?

Örneğin, şöyle diyebilirsiniz: "Benim için profesyonel başarı, bir düğün fotoğrafçısı olarak kendi işimi kurmak demektir. Her gün, tüm insanlarla paylaşmak istediğim güzel anları yakalama tutkumun peşinden koşuyorum. Bu işle çok para kazanmak, iş dışında yılda en az beş kez seyahat etmek ve dünyanın en güzel yerlerini ziyaret etmek için yeterli zamana sahip olmak istiyorum."

Hedefinizi olabildiğince spesifik olarak formüle edebilmeniz için kendinize aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • İstenilen sonuç nedir?

 • Kulağa nasıl geliyor?

 • Nasıl hissettiriyor?

 • Gerçek dünyadaki somut sonuç nedir?

GTD, başarmak istediğimiz belirli şeylerle ilgilidir. Bu stressiz ve üretken öz yönetim biçimi, somut sonuçlara odaklanır. Sistematik toparlama, değerlendirme, organize etme, yansıtma ve uygulama, maksimum yaratıcılığımızı ve vizyoner hayal gücümüzü ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda, gerçekliğe, somut sonuçlara ve bizi oraya götürecek adımlara tamamen bağlı kalıyoruz.

Ölçülebilir - M

Akıllı hedefler ölçülebilir. Ölçülebilirlik, hedefinizden tam olarak ne kadar uzakta olduğunuzu belirleyebileceğiniz anlamına gelir. İş açısından bakıldığında, bu ölçülebilirlik KPI'larda, yani belirli kilit rakamlarla tanımlanır.

Ay sonuna kadar deponuzdan on kutu çöpün çıkarılmasını istiyorsanız ve ilk temizlikten sonra iki kutu gittiyse, sekiz kutunun hala orda olduğunu gayet iyi biliyorsunuzdur. Bir düğün fotoğrafçısı olarak bağımsızlık hedefiniz ölçülebilir olmalıdır. "İyi kazanıp kazanmadığımızı" ve ne zaman kazandığımızı bilmek için başarımızı rakamlarla kaydederiz, örneğin aylık satışlar şeklinde.

Özellikle başka insanlarla çalışırken hedefleri ölçülebilir kılmak çok önemlidir. Bu, çalışma arkadaşlarınız için de netlik yaratır. Önemli olan rakamlar sabit olduğu için artık yanlış anlamalar ve mazeretler kalmaz. Ancak bu şekilde, başarıyla tamamlanmış projelerin ortak arayışı gerçekten başarılı olabilir.

GTD, uygulayıcıların sadece hedeflerini belirtmekle kalmaz, aynı zamanda onları matematiğin açık diline de çevirir. Ne kadar kazanmak, temizlemek, çalıştırmak veya başka bir şekilde uygulamak istediğinizi tam olarak siz belirlersiniz.

Ulaşılabilir - A

Akıllı hedefler sadece spesifik ve ölçülebilir değil, aynı zamanda “ulaşılabilirlerdir" yani sizi bunu yapmaya motive edecek şekilde ifade edilmişlerdir. "A" harfi aynı zamanda "aksiyon odaklı" veya "uygulama odaklı" anlamına gelir. İşte tam da bu noktada GTD metodu net bir ayrımla başlıyor. David Allen, projeler ve sonraki adımlar arasında ayrım yapıyor.

Bir proje, bir yıl içinde elde etmek istediğimiz ve birden fazla adım gerektiren elde edilmek istenen herhangi bir sonuçtur. Bu, normalde proje olarak görmediğimiz pek çok, oldukça küçük şeyleri de içerir. Bir yıldan uzun sürmüyorlarsa, daha büyük hedefleri de proje olarak listeleriz. Bunun nedeni şudur; eğer yalnızca bir adım projeyi tamamlamak için yeterli değilse, o zaman bir hatırlatmaya ihtiyaç vardır. Bize tam da üzerinde çalışmaya devam etmek için zamanımız ve fırsatımız olduğunda açık döngülerimizi hatırlatan güvenilir bir sisteme ihtiyacımız var ve GTD bize bu sistemi sağlıyor.

Bununla birlikte, başarı için kritik olan, herhangi bir anda, bir sonraki adımda ne yapılacağına karar vermektir. Bu aksiyon da açıkça formüle edilmelidir, aksi takdirde yalnızca belirsiz bir istek olarak kalır. Bizi istenen sonuca götürecek bir sonraki somut görünür davranış nedir? Ve aynı zamanda bu mümkün müdür?

Projeleri değil, sadece adımları gerçekleştirebiliriz.

Genellikle bir sonuç üzerinde, en iyi durumda, onu meydana getirebilecek eylemlerden daha az etkimiz vardır. Örneğin, kimse, önümüzdeki bahar gerçekleşecek olan yarı maratonu kazanamaz. Bu imkansız. Burada yapabileceği şey çalışmak yani bir yıl boyunca haftada dört ila beş kez egzersiz yapmak, doğru beslenmek ve mümkün olduğunca formda olmak için elinden geleni yapmaktır. Bu şekilde, hırslı koşucu, yarışma gününde daha doğrusu atabileceği uzun bir dizi bireysel adımın sonunda hedefine ulaşma ve bitiş çizgisini ilk geçen kişi olma şansını artırır.

Gerçekçi - R

Büyük bir hedefiniz, ulaşmak istediğiniz bir vizyonunuz var ve belirlenmiş bir başlangıç ​​fikrinizi uygulamak, para kazanmak istiyorsunuz. Ya da yakında profesyonel bağımsızlığa son adımı atmak için cesaretli olmak istiyorsunuz. İspanyolcanızın, Güney Amerika'yı anadili gibi keşfetmenize izin verecek bir düzeye ulaşması gerektiğini düşünüyorsunuz. 

Hedefler, yalnızca bizi motive edecek gücünüz olduğunda hedeflerdir.

İş yerindeki stresli bir günün ardından koşu ayakkabılarımızı giymek için ekstra enerji elde ettiğimizde, hedefimizin bu olduğunu biliyoruz!

En motive edici hedef tek başına yeterli değildir, bu yüzden ara hedeflere de ihtiyacımız var ve bunlar kesinlikle "gerçekçi" olmalı, yani ulaşılabilir olmalıdır. İlk yinelemede yalnızca coşkulu eleştiriler alan hatasız bir uygulama başlattıklarını düşünen herkes aslında başarısızlıklarını programlıyor demektir. Spor yapmadan on yıl sonra Mont Blanc'a tırmanabileceğini düşünen herkesin mutlaka bir gerçeklik kontrolüne ihtiyacı var.

Bu nedenle, kendinize aynı anda hem motive edici hem de ulaşılabilir birkaç ara hedef belirleyin ve planlanan adımlar için daha çok değil, daha az plan yapın. Daha iyisi, ilham aldığınız küçük başarılarınızla motivasyonunuzu ateşlerken, aynı zamanda hayal kırıklıkları ve başarısızlıklarla kendinizi caymaktan alıkoyan hızlı bir toparlanma sağlamaktır. GTD yaklaşımı da bu önemli ayrıntıyı hesaba katar.

Zamana Bağlı - T

SMART ilkesindeki son harf, herhangi bir başarı için önemli bir ön koşul anlamına gelir. Gerçekten ilerlemek için hedefler zamana bağlı olmalı, çünkü bir hedef, son teslim tarihi olan bir rüyadır.

Bir son tarih belirlemek, pozitif bir baskı oluşturmalıdır. Takvimimizde yarı maratonda koştuğumuz, Güney Amerika'ya bir seyahate çıktığımız veya uygulamamızı başlatmak istediğimiz bir X günü olması bizi teşvik eder.

GTD metodu da son tarihlerle çalışır. Ancak takvime yalnızca saate ve güne özel görevler ve bilgiler eklemeniz önerilir. Takvimi hedefe yönelik kullanın ve yarardan çok zararı olan hatırlatıcılarla gereksiz yere doldurmayın. Sürekli yanıp sönen hatırlatıcılar dikkatinizi çekecek ve dikkatinizi dağıtacaktır.

Sonraki tüm adımlarınızda doğru yolda olup olmadığınızı görmek için haftalık gözden geçirme ile durumunuzu kontrol edin. Bu, özel görevleri veya proje kapanışlarını tamamlamak için en son tarihi gösteren düzenli hatırlatıcılarınız olacağı anlamına gelir. Bir hedefe ne zaman ulaşılması gerektiğini takip ederek, tempoyu yüksek tutmak için tanımlanmış kısa koşularla çalışmayı da seviyorsunuz ve kendinizi her küçük adımın hatırlatılmasından kurtarıyorsunuz.

Sonuç olarak, hedefe giden yolu da takip ederek, elde edilmek istenen sonuca en verimli şekilde daha az stresle geliyoruz. GTD ile bağlantılı olarak akıllı hedefler formüle eden herkes en hızlı kulvara geçer ve mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en büyük başarıya ulaşır.

Çapa 2
Çapa 3

Bize ulaşın!

Koçluk, seminerlerimizin tarihleri veya içeriği hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçin. Ayrıca +90 216 5990468 numaralı telefondan da bize ulaşabilirsiniz. Kişisel taleplerinize uygun bir teklif sunmaktan mutluluk duyarız.

bottom of page