top of page
deniz yoluyla Meditasyon

İÇ SORUMLUKLUKLARINIZ İLE UĞRAŞMAK

Hayattaki gerçek görevleri tanımlayın

Verimlilik konusundaki bu makaleye bir iç görüyle başlayalım. Kişisel stresimiz genellikle "kendi emeğimiz"dir. Nokta.

Şaşırdınız mı? Ya da üzgün müsünüz? Bu ifade sizde bir iç direnci tetikliyor mu? Yoksa başınızı sallayıp bu bulguyu onaylıyor musunuz?

Bu bulgu doğrudur, çünkü stres çoğu durumda günlük gerçek görevlere ek olarak kendimize verdiğimiz taahhütlerle nasıl başa çıktığımızla ilgilidir.

Çoğumuzun kendimize sandığımızdan daha fazla bağlılığı olduğundan bilinçli olarak buna “gerçek” görevler diyorum. Bu sorumluluklar genellikle bilinçsizce “sürüklenir” ve yine de dikkatimizi çeker. GTD'de buna “açık döngüler” diyoruz.
 

Bu yazıda şunları öğreneceksiniz:

İç sorumluluklar

İçsel sorumluluklar, kendimize yüklediğimiz ve etrafımızda her zaman sinsice dolaşan, her yerde hazır bulunan, yorucu küçük hayaletlerdir. Örneğin; koşmaya başla, 4 kilo ver, dolapların içini temizle, yeni yayınlanan iki uzmanlık kitabını oku, giyilmemiş kıyafetleri ayır, depo odasındaki kullanılmayan eşyaları at, her hafta sonu pazardan alışveriş yap. Bu örnekler sizce de yeterli değil mi?

İçsel taahhütler kendimizi “parçaladığımız” önemsiz şeylerle ilgilidir. Dolapların içini temizleme ihtimaliniz nedir? Bu imkansız bir görev değil ama çoğu durumda yapılmamış olması çok da önemli değil.

Peki, kendimize bu taahhütleri vermezsek bize etkisi ne olur? Hiçbir zaman tamamen tükenmiş hissetmeyiz, kendimize karşı vicdan azabı duymayız ve aslında her şeyi başarmanın mümkün olmadığını bilsek de kendimizi kötü hissetmeyiz. Diğer türlü ne kadar başarılı olursak olalım, kendi yarattığımız bu zararlı taahhütler bizi gölgelediği sürece kendimizi başarılı hissedemiyoruz. Kendimizi yavaşlatıyoruz.

Dağlar Gölle Buluştu

GTD’nin Vaadi: Su kadar berrak bir zihin

Her görevi, yükü veya sorumluluğu bilinçli olarak düşünmeden, ortaya çıkan stres hissini yenmeniz pek mümkün değildir.

Bir şey hakkında düşünmeniz veya sadece düşünmeniz arasında bir fark vardır. “Düşünmek” beyninizin doğal bir tepkisi olarak yani otomatik olarak gerçekleşir. “Bir şey hakkında düşünmek” ise bilinçli bir odaklanma gerektirir ve bize nadiren öğretilen tam da bu odaklanmadır. Bir işi yapmadan önce düşünmeliyiz ve sonucu kaydetmeliyiz. Aksi takdirde, tekrar tekrar düşünmek zorunda kalma kısır döngüsüne gireriz.

Gözlemler, birçok insanın bilinçli veya bilinçsiz olarak hayatlarına girmesine izin verdikleri bir şeyin anlamını netleştirmek ve onunla ne yapılması gerektiğini belirlemek için aktif olarak enerji harcamaktan hoşlanmadığını gösteriyor. 

Bir görevin üzerinde düşünmeyi sona erdirmek için istenen bir sonucu formüle etmenin umut verici olduğu kanıtlanmıştır. Bu adıma "sonuç odaklı düşünme" adı verilir ve hedef görüntünün net bir şekilde tanımlanması yoluyla buna ulaşılmasına yardımcı olur.
 

İç sorumluluklar ile başa çıkmanın en iyi yolu budur

İçsel zorunluluklarla başarılı bir şekilde başa çıkmanın temel ipucu, yine de hatırlayacağınızı düşündüğünüz en küçük şeyi bile yazmaktır. Aksi durumda iki hafta daha geçer ve hala bir doktor randevusu almadığınızı fark edersiniz.

Stresli olmadığını varsaydığınız düşünceler enerjinizi tüketir. Bunları en uygunsuz anlarda hatırlarsınız ve bu duruma sinirlenirsiniz. Bu size günde beş ila 15 kez oluyorsa, enerjinizi boşa harcıyorsunuz ve kendinizi kötü hissediyorsunuz demektir. Bu etkinin pekiştirici bir takviyesi vardır:

Belirtilen herhangi bir açık döngü farklı şekillerde değerlendirilebilir. Uygulanması açık şekilde yalnızca uzak gelecekte olan birçok düşünce birikirse, onlarla çalışmaya devam etmenin çeşitli yolları vardır:

  • Noktaları sonuç odaklı bir şekilde not edin (= somut olarak hedef neye benziyor?) ve “Günün Birinde/Belki” kategorisine kaydedin.

  • Bu kategori, tanımınızda daha "büyük" yaşam hayalleri için ayrılmışsa, örneğin 10 yıl içerisinde bir ev satın almış olmak veya oğlu 15 yaşını geçtiğinde dünyayı gezmek gibi, size daha uygun yeni bir kategori oluşturun.

  • Fikri veya düşünceyi yeniden değerlendirmeye alın. Takvimde, ve harici bir kağıt tabanlı sistemde hepsini güvenilir bir şekilde organize edersiniz.

Bu şekilde aklınıza gelebilecek tüm noktalarla, sizin için çok önemsiz görünseler bile, ilgilenin. “Tümü” derken gerçekten hepsini kastediyorum. Bunlar ayrıca dilekler veya uzak fikirler ve planlar olabilir.

İlerlemeyen şeyleri düşünmeye devam etmek hem zaman hem de enerji kaybıdır.

Güvenilir bir sistem bulun

Birikmiş “öğeler”, değerlendirilmediği sürece “tanımsız şeyler” olarak kalır. Değerlendirilmemiş ise kontrol altına alınamaz.
- David Allen

Tüm bunlar ancak her zaman ve her an güvenebileceğiniz kişisel bir sisteminiz varsa işe yarar. Genel bir listedeki birkaç madde işareti bunun için yeterli değildir, aksine stres yaratır. Hakkında karar verilmeyen tek tek yazılmış kelimeler (anne, Ahmet amca, vergi beyannamesi) zihnimizdeki “karar ver” çağrısını tetikler ve her bir kelimeye her baktığımızda bizi baskı altına alır.

Öte yandan, GTD ile tam olarak formüle edilmiş, somut aksiyon listeleri stresi azaltır. Bu yöntemle, hayatınızın tüm alanlarını organize edebileceğiniz ve denetleyebileceğiniz kişisel bir sisteme sahip olursunuz. 
 

Haftalık gözden geçirme:

Tüm yaratılmıştır görevler, projeler veya randevuların gerekli adımları yoksa, iyi bir organizasyon ortaya çıkmaz. Haftalık gözden geçirmenin nasıl ve neden bu kadar değerli olduğunu öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Çapa 1
Çapa 2
Çapa 3

Bize ulaşın!

Koçluk, seminerlerimizin tarihleri veya içeriği hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçin. Ayrıca +90 216 5990468 numaralı telefondan da bize ulaşabilirsiniz. Kişisel taleplerinize uygun bir teklif sunmaktan mutluluk duyarız.

bottom of page