top of page

GTD İLE ZİHİN DETOKSU

Zihninizi rahatlatarak refahınızı artırın

Stresli misiniz? Zihninizde çok mu fazla şey var? Sizin için gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak ve stresi azaltmak için zihninizi özgür bıraksanız nasıl olur? GTD, zihninizdekileri "arındırmanıza" yardımcı olan bir detokstur. Daha rahat, daha etkili ve daha odaklı olmanızı sağlar.


 Bu makalede cevap bulacağınız sorular şunlar:

Bahar zamanı - Detoks zamanı

Detoks, kendi vücudunuzu arındırmak ve gereksiz olanlardan kurtulmakla ilgilidir. Zihninizi arındırmak istiyorsanız, GTD en iyi ve en sürdürülebilir yöntemdir.

Detoks ne anlama gelir?

Detoks terimi, arındırma anlamına gelen detoksifikasyon kelimesinden gelir. İnsan metabolizması, tüm toksinleri yalnızca sınırlı bir ölçüde atabilir bu nedenle dışarıdan yardıma ihtiyacı vardır. Metabolik süreçleri aktive ederek vücut kullanılamayan her şeyi atabilir. Vücut içeriden temizleme ile rahatlarken aynı zamanda da daha fazla enerji kazanır. Bu durum mantıklıdır, çünkü vücut artık enerjisini toksinlerle başa çıkmak için kullanmak zorunda kalmaz. Arındırmanın amacı sağlığı ve mutluluğu geliştirmek için zararlı maddelerle savaşmaktır.

GTD, zihniniz için bir detokstur

Zihninizde neler biriktiğini hiç merak ettiniz mi? Beyniniz çoğu zaman tonlarca bilgi ve fikre tutunur. Bu da sizin huzursuz ve stresli olmanıza neden olur. Dağınık zihin, akşamları uykuya dalamamanızın, günlük hayattaki görevleri unutmanızın veya yorgun ve gergin olmanızın nedenidir.

Çoğu zaman en önemli şeylerle değil, en acil şeylerle ilgileniriz.

Toksinlerin vücutta birikmesine benzer şekilde zihnin de sınırlı bir depolama kapasitesi vardır. Zihnin hafıza diski doluysa ve artık herhangi bir bilgi kaydetme kapasiteniz yoksa kendinizi yorgun, stresli ve bunalmış hissedersiniz. GTD yönteminin devreye girdiği ve çözüm sağladığı yer burasıdır.

Zihin detoksu nasıl olur?

Zihninizi boşaltmak için, size hızla daha fazla netlik ve odaklanma sağlayacak bazı basit ipuçları var.

Beach Meditation_edited.jpg

Düşünceleri zihninizin dışında toplamak

Zihninizde dolaşan ve aklınıza gelen her şeyi yazarak hafızanızı boşaltın:

  • Her şeyi bir (veya daha fazla) kağıda veya dijital platforma sıralanmamış olarak yazın. Düşünceleriniz size ne kadar büyük, önemli veya küçük ve başlangıçta önemsiz görünürse görünsün her şeyi yazın ve zihninizi bunlarla uğraşmaktan kurtarın.

  • Bu uygulama, düşüncelerinizi ne kadar zamandır yanınızda taşıdığınıza bağlı olarak birkaç dakika ile yarım saat arasında sürebilir.

  • Özel veya profesyonel gibi alana göre düzenlemenize gerek yok, bu sadece her düşünceyi toparlama ile ilgilidir.

İpucu: En büyük düşman küçük zararlılardır.

Size ne kadar önemsiz görünseler de, en küçük şeyleri bile zihninizden atmanız önemlidir. Hiç uykuya dalamadığınız oldu mu veya bir toplantıda ev alışverişi yapmak, otel rezervasyonu yapmak veya ATM'ye gitmek gibi önemsiz şeyleri zihninizden atamadığınız için sürekli dikkatiniz dağıldı mı? Yalnız değilsiniz. En küçük düşünceler genellikle en büyük stres kaynaklarıdır. Bu nedenle, zihniniz tamamen boş hissedene kadar, 10 yıllık bir planın büyük hedefinden en küçük düşünceye kadar her şeyi yazın.

 

Bir deneyin. Size nasıl hissettiriyor? Özgürleşmiş mi rahatlamış mı hissediyorsunuz? Belki de artık kontrolünüzün bir kısmını geri aldığınız izlenimine sahipsiniz.

1

2

Düşünceler aracılığıyla düşünmek

Ardından, her noktayı düşünün. Bu, not ettiğiniz her bir nokta için hedefinizi ve bir sonraki spesifik adımı planladığınız anlamına gelir. Öyleyse kendinize sorun:

  • Bununla ne yapmalı?

  • Bununla bir ilgisi var mı? Yoksa bunun hakkında daha fazla düşünmeye gerek yok mu?

  • Bu nokta ne kadar acil veya ne kadar stres yaratıyor?

  • Bu görevi başka biri devralabilir ve böylece sizi rahatlatabilir mi?

  • Bu konuda atacağınız bir sonraki spesifik adım nedir (bunu mutlaka yazın)?

3

Odaklanmış çalışma

Şu anda hangi görevin sizin için doğru olduğuna karar verin. Diğerlerini şimdilik bırakın, bir yere not aldığınız için artık onları unutamazsınız. Başka bir nokta düşündünüz mü? Öyleyse, mevcut listenize yeni bir anahtar kelime olarak bu noktayı da yazın.

Şimdi bir sonraki seçili görevinize odaklanın. Neden tek tek ilerliyoruz? Cevap oldukça basit, insan beyninin bir seferde tam olarak bir göreve konsantre olabildiği kanıtlanmıştır. Bir göreve odaklanmak, onu eskisinden çok daha hızlı tamamlamanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Bu size bir sonraki görevle daha kısa sürede başa çıkmak için zaman verir. Odağınızı, ortaya çıkan tüm görevler üzerinde bir genel bakış ve kontrolünüz olduğunda yönlendirebilirsiniz!

Seminer katılımcılarımızın çoğu, olumlu bir kontrol ve memnuniyet duygusunun ne kadar çabuk ortaya çıktığına tekrar tekrar şaşırıyor.

Ne zaman ve ne sıklıkla detoks yapmalı?

Arındırma işlemini, her zaman bir şey sizi rahatsız ettiğinde, canınızı sıktığında, bir şey sıkıştığında veya kendinizi kötü hissettiğinde yapın. Bunu vücudunuzu toksinlerden arındırırken de evinizi ve bahçenizi temizlerken de aynı mantıkla uygulayın.

Bunu bir alışkanlık haline getirmek stresi sürdürülebilir bir şekilde azaltmaya ve odaklanmış kalmaya da yardımcı olur. Tüm düşünceleri ve yarım kalanları (zihninizin dışında) haftada bir (örneğin cuma öğleden sonra) toparlamanızı ve sisteminize emanet etmenizi öneririz. Kişisel temizliğinizi haftalık olarak tekrarlayın ve en başta zararlı maddelerin birikmesine izin vermeyin. Bu noktada GTD haftalık gözden geçirme tekniği size yardımcı olacak!

Stresi azaltmak ve sizin için gerçekten önemli olan şeyler için daha fazla özgürlük yaratmak için GTD'yi nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, GTD seminerimiz tam size göre olabilir. Sadece bir gün içinde kendiniz için nasıl güvenilir bir sistem kuracağınızı, bundan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı ve ona nasıl bağlı kalacağınızı öğreneceksiniz.

Çapa 1
Çapa 2
Çapa 3

Bize ulaşın!

Koçluk, seminerlerimizin tarihleri veya içeriği hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen iletişim formumuzu kullanarak bizimle iletişime geçin. Ayrıca +90 216 5990468 numaralı telefondan da bize ulaşabilirsiniz. Kişisel taleplerinize uygun bir teklif sunmaktan mutluluk duyarız.

bottom of page